Laatste nieuws
10.50Tottenham Hotspur - AZ LIVE: Spurs maakt de 3-1, AZ heeft een goal nodig
10.45Farioli na uitschakeling boos over term B-team: 'Onacceptabel, maakt me echt verdrietig'
10.42Ajacied Henderson na jaar terug in Engelse selectie, Tuchel roept ook Rashford op
10.40Tuchel roept Henderson en twee debutanten op voor kwalificatieduels Engeland
10.39'Chelsea bereikt akkoord en betaalt vijftig miljoen voor Portugees toptalent'
10.30Eindrapport PSV: Flamingo stijgt naar grote hoogte, ervaren krachten vallen tegen
10.25Marciniak bestrijdt uitleg Courtois: 'Dat is absoluut niet waar'
10.20Van der Gijp verbaast zich om tirade bij Ajax: 'Wat was 'ie boos, die kleine'
10.15Tuchel haalt behalve Rashford ook Henderson terug bij Engelse selectie
10.07Ajax lanceert langverwacht jubileumtenue: 'Geïnspireerd door teamfoto uit 1911'
10.05Géén nadeel voor AZ? 'Je kunt maar beter Ajax-uit hebben'
09.54'Chelsea bereikt miljoenenakkoord met Sporting over transfer in 2026'
09.50Ajax presenteert klassiek tenue ter ere van 125-jarig bestaan
09.38Koopmeiners ziet sterke ontwikkeling bij AZ: 'Maar koop je niks voor'
09.35'De Ligt is hard op weg een favoriet van de fans te worden, Zirkzee indrukwekkend'
09.35Hoe spannend is de titelstrijd in de eredivisie nog?
09.25Britse media zien optimisme bij Spurs na zege op AZ: 'Goes toonde zijn frustratie'
09.25Vink ziet Frankfurt 'korte metten' maken met Ajax: 'Ze waren nog mild'
09.22'Rashford maakt na jaar rentree bij Engelse nationale ploeg'
09.15Rondje Europa: misrekening Farioli op donkere avond voor Nederlandse voetbal
09.15Manchester United door in Europa League, ondanks door De Ligt veroorzaakte penalty
08.55Messi laat zich na weken van rust direct weer gelden bij Inter Miami
08.55Messi doet weer eens mee en laat zich direct gelden bij Inter Miami
08.55Perez kijkt niet op van uitschakeling Ajax: 'Zoals we het zo vaak gezien hebben'
08.45Farioli hard aangepakt door Kicker: 'Triest dat grote club als Ajax dit doet'
08.45Farioli hard aangepakt in Duitse media: 'Hij laat de Ajax-fans in de kou staan'
08.35Amorim positief over toekomst Man United, Sociedad-trainer fileert arbitrage
08.33Mourinho ziet complot na verlies tegen Rangers: 'Dit is geen toeval'
08.30Mentaal keerpunt voor De Jong benoemd: 'Oude Frenkie is terug'
08.25Opgeluchte reactie uit Spurs-kamp: 'We hadden de wedstrijd écht onder controle'
08.10'Het zijn hele leerzame lessen geweest, maar daar koop je nu helemaal niks voor'
07.59Farioli onthult waarom Brobbey geen speelminuten kreeg: 'Ik sprak met hem...'
07.54Kranten hekelen 'beschamend Ajax' en keuze Farioli: 'Alles weg van een witte vlag'
07.45Mourinho gaat helemaal los na uitschakeling van Fenerbahçe
07.45Mourinho gaat helemaal los: 'Heeft het te maken met de finale van 2023?'
Resultaten x
Column

En weer liet Cruijff zijn club in de steek

Ook zo genoten van de afscheidswedstrijd van Edwin van der Sar? Door familiebezoek kon ik helaas niet in het stadion zijn. Maar op tv spatten de wedstrijd, de interviews en de emotie als het ware van het scherm. En dan heb ik het nog niet eens over de prachtige film over de doelman die de NOS na afloop van de wedstrijd uitzond en die bol stond van alle mogelijke hoogtepunten uit de afgelopen 20 jaar.

04-08-2011 17:22 door Redactie ELF Voetbal

Het mooiste moment vond ik persoonlijk de allerlaatste bal die Van der Sar nog aan het einde van zijn ereronde stopte; de door zijn zoon genomen strafschop. Eigenlijk kende die prachtige dag maar één dieptepunt en dat was - opnieuw - de afwezigheid van Ajax-commissaris Johan Cruijff. Natuurlijk, Johan maakte geen deel uit van de ploeg die in 1995 de Europa Cup won. En ook niet van het grootse Oranje van 1998. En al helemaal had en heeft hij niks met Manchester United. Maar dat doet er allemaal niks toe. Hij had er gewoon moeten zijn. Punt!
 
Een kleine twee weken geleden kreeg Cruijff het, na zijn jarenlange revolutie, eindelijk voor elkaar dat hij bij Ajax (bijna) alle macht in handen heeft. De directie is opgestapt, de oude commissarissen zijn gevlucht en alle hem niet goed gezinde trainers zijn een kopje kleiner gemaakt. Alleen bij het aanwijzen van Tscheu La Ling als nieuwe directeur kreeg Cruijff uiteindelijk niet zijn zin. Gelukkig maar, want dat zou een stom besluit zijn geweest. Cruijff moet zijn vier medecommissarissen werkelijk op z'n blote knieën danken, dat ze hem voor die immense blamage behoed hebben.
 
Dat Cruijff dát nog niet door heeft, bleek afgelopen maandag uit de teksten in zijn angstaanjagend botte column in De Telegraaf. Angstaanjagend, omdat daaruit zonneklaar bleek, dat de man die het bij Ajax nu helemaal voor het zeggen heeft, volledig van iedere vorm van realiteitszin beroofd is.
 
Komt dat nu doordat niemand de afgelopen 30 jaar het ooit heeft aangedurfd om Jopie eens vreselijk over de knie te leggen en hem een ongelofelijk pak op z'n flikker te geven? Of doordat hij zich - in plaats daarvan - alleen maar heeft omgeven met kritiekloze jaknikkers? Ik weet het niet. Maar wel is het overduidelijk dat Cruijff zo langzamerhand zo'n hoge dunk van zichzelf heeft gekregen, dat hij zich niet meer als een gewone aardbewoner is gaan beschouwen en zich alwetend acht.
 
De inleiding van het prachtige artikel over Sepp Blatter (ELF Voetbal, nr. 7) verhaalt over de grap die FIFA-medewerkers regelmatig over Blatter maken: "Het verschil tussen God en Blatter is het feit dat God zich nog nooit voor Blatter heeft uitgegeven." Diezelfde mop kan moeiteloos over Cruijff worden verteld. Alleen bestaat de kans, dat hij er zelf de lol niet van in ziet en het gewoon als een simpele waarheid zal beschouwen.
 
Toch is er een groot verschil tussen Cruijff en Blatter. Wat we met z'n allen ook vinden van de Zwitser, vast staat dat hij werkelijk van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op het FIFA-kantoor in Zürich is te vinden. Hoewel al op gevorderde leeftijd, werkt hij nog altijd kei- en keihard, reist de hele wereld over en is altijd present als de FIFA gerepresenteerd moet worden.
 
Hoe anders is dat met Cruijff. In de net 14 (!) dagen dat hij officieel Ajax-commissaris is, schitterde hij op werkelijk ieder front door afwezigheid. Bij de vergadering waarin hij benoemd werd, bij de persconferentie daarna, bij de Johan Cruijff Schaal (die nota bene zijn naam draagt) en nu weer bij de erewedstrijd van Van der Sar.
 
Hoe kan het dat er in de afgelopen week niemand geweest is, die Cruijff aan z'n oren naar de ArenA heeft gesleept? Dat er niemand is die hem weet te overtuigen van het feit dat er bij de lusten van het commissarisschap ook een aantal lasten hoort? Kortom: hoe kan het dat er in Amsterdam en omgeving niemand is, die het Cruijff aan z'n verstand weet te brengen dat het de hoogste tijd wordt hij zich gaat gedragen als de volwassen, gepensioneerde man die hij is. En niet als een klein verwend kreng!
 
Ik schreef het al eerder. Bij Ajax staat een grote, diepe kast vol dossiers over momenten dat Cruijff Ajax in de steek liet. Ik voorspel dat de clubarchivarissen de komende maanden tijd tekort gaan komen, zoveel nieuwe mappen zullen er moeten worden aangemaakt. Want met een vriend als Cruijff, heeft Ajax écht geen vijanden meer nodig.
 
Jan Hermen de Bruijn
Hoofdredacteur ELF Voetbal




Aanmelden
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Georginio Wijnaldum?
superelf Laatste: Superelf Willem Janssen, Limburgse verbinder
transfergeruchten Laatste: Wat kan Brian Brobbey verwachten van een overstap naar West Ham United?
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
kleedkamerhumor Laatste: Etienne Vaessen, grappenmaker bij RKC Waalwijk: "Je ziet het bijvoorbeeld aan de grijns op m’n gezicht"
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.