Volgens de oud-speler van onder meer FC Barcelona en Real Madrid moeten extra deelnemers aan de mondiale titelstrijd het topvoetbal verder verspreiden. De huidige 32 landen zouden via een tussenstap van 40 deelnemers naar 48 uit moeten groeien.
Die extra plaatsen zouden, zo vindt de voormalige Gouden Bal-winnaar, ook naar niet-Europese landen kunnen gaan. Dat houdt automatisch in dat het vierjaarlijkse toernooi wel drie of vier dagen langer gaat duren.
Figo wil verder 2,5 miljard dollar, omgerekend 2 miljard euro, van de FIFA-inkomsten investeren in de basis. Dat is de helft van de totale inkomsten. Daarmee bedoelt de voormalige technicus met name jeugdprojecten en amateurvoetbal, door Figo omschreven als het zogenaamde 'grassroot-level-development'.
"Niet iedereen heeft zoals ik de kans gekregen om op jonge leeftijd te mogen voetballen. Daarom wil ik voetbalprojecten op scholen creëren in alle 209 landen die lid zijn van de FIFA. Zodat jongens en meisjes overal voetbalkansen krijgen. Verder wil ik dat er meer geld gaat naar zaken als grasvelden, ballen en shirtjes."
Reserves naar bonden
Ook wil Figo, die zijn plannen in het Wembley Stadion van Londen lanceerde, dat van de 1,5 miljard - die de FIFA als reserve op de bank heeft staan - tweederde wordt overgemaakt aan de 209 aangesloten nationale bonden. Dat zou betekenen dat elke bond elke vier jaar een bedrag tussen de 8 en 10 miljoen dollar tegemoet kan zien uit Zürich. Op dit moment is dat minder dan de helft van dit bedrag. Figo: "Op dit moment wordt het geld niet effectief en efficiënt besteed."
Oude buitenspelregel
Daarnaast wil Figo de 'oude' buitenspelregel weer in ere herstellen. Bij deze regel maakt het niet uit of iemand actief deelneemt aan het spel. Het is hoe dan ook buitenspel. Volgens Figo zal dat vele discussies vermijden en het is direct duidelijker voor de toeschouwer op de tribune en de tv-kijker.
Doellijntechnologie
Ook is Figo groot voorstander van het invoeren van doellijntechnologie. Spelers, die de scheidsrechter belagen, moeten volgens Figo voortaan op een strafbankje plaatsnemen. Ook wil de Portugees af van de driedubbele straf bij een overtreding in de zestien: penalty, rood en schorsing.
De verkiezing van de nieuwe FIFA-voorzitter staat gepland op 29 mei in Zürich. Dan vindt het congres van de Wereldvoetbalbond in de Zwitserse stad plaats. Andere kandidaten zijn onze landgenoot Michael Van Praag, de Jordaanse prins Ali Bin Al-Hussein en de huidige president Sepp Blatter.
De volledige teksten van Figo zijn ook te lezen. Het manifest via deze link. De plannen zijn op via deze link te lezen.