Laatste nieuws
14.40Van der Gijp gaat stuk na uitschakeling Ajax: 'Wat was 'ie kwaad, die kleine'
14.40Reiziger kiest 24 spelers voor Jong Oranje: geen Ihattaren, debuut voor Bogarde
14.37Kluivert haalt Go Ahead-verdediger bij nationale ploeg Indonesië
14.36Kwartet voor vrouwen Chelsea en City: in dertien dagen vier keer tegen elkaar
14.20Perez en Vink zien Ajacied van 'tien miljoen' door ijs zakken: 'Kan echt wel wat'
14.15VP-Voetbalkantine: 'Het is goed dat Koeman De Ligt alsnog bij Oranje haalt'
14.15FCUpdate in het kort: Reiziger haalt één debutant bij selectie Jong Oranje
14.05Tachtig interlands en toch dolblij: Tuchel over gesprek met Henderson
14.05Kraay acht Ajax-speler klaar voor Europese top: 'Wat mij betreft onomstreden'
14.05Sadílek terug in Tsjechische selectie, Moder geselecteerd voor Polen
13.58Laatkomer Saibari keert terug in wedstrijdselectie PSV: 'De groep moet hem helpen'
13.55PSV zonder Mauro Júnior, vraagteken achter Schouten en Ledezma
13.45AZ heeft geen rust nodig in aanloop naar Ajax: 'Dat is niks nieuws'
13.39Medische update PSV: Mauro Junior ontbreekt
13.20'Prime' Sneijder maakt heel veel indruk bij Inter: 'Dat is niet normaal...'
13.15Dit valt er voor Oranje te halen in de Nations League
13.15Engelse pers velt oordeel over Zirkzee en De Ligt na Europa League-overwinning
13.13Veelbesproken arbiter geeft uitleg na afgekeurde Atlético-pingel: 'Was 99% zeker'
13.04Hoe doet PSV het historisch gezien in Waalwijk?
13.00Farioli komt met uitleg over systeemwijziging: 'Dan betalen we de prijs'
12.57'Kerkez hoog op lijstje Slot, twijfels over verlenging Van Dijk'
12.56Slot opnieuw gevraagd naar Liverpool-toekomst Van Dijk: 'Wat ik wel weet...'
12.55Van Aké tot Zirkzee: de meest opvallende afwezigen bij het Nederlands elftal
12.55De Ligt vervangt geblesseerde De Vrij bij Oranje, Taylor en Depay keren terug
12.54Wedstrijd onder leiding van Manschot
12.47Ajacieden zien niks positiefs in Europese uitschakeling: 'Niet waar ik aan denk'
12.40Koeman maakt definitieve selectie Oranje bekend: 24 namen, Memphis terug
12.34Memphis en Taylor terug bij Oranje, De Ligt alsnog opgeroepen
12.30Tuchel verklaart Engeland-rentree Henderson: 'Een belangrijk stuk in onze puzzel'
12.30Ajax-fans verdeeld over prioriteit: 'Europa League toch aardig belangrijk'
12.21'Priske heeft boel verziekt bij Feyenoord, je wordt er vreselijk verdrietig van'
12.15Spanje zwaarbewapend voor duels met Oranje: dit zijn de namen van De la Fuente
12.10Jakub Moder geselecteerd voor WK-kwalificatiewedstrijden Polen
12.05Martens teleurgesteld: 'Hadden écht het gevoel een ronde door te kunnen komen'
12.01Nederland treft Spanje op oorlogssterkte: sterkhouders terug in selectie
Resultaten x
Column

SPANJE, EEN KAMPIOEN ZOALS ER NOG NOOIT EEN WAS

Met een in ieder opzicht recordbrekende 4-0 zege op Italië, zette de Spaanse nationale ploeg zondagavond een onvergetelijke stempel op een verder goed - maar wel vrij mat - Europees Kampioenschap 2012. En schreef meteen voetbalgeschiedenis, door als eerste Europees land drie grote toernooien op rij te winnen. Een formidabele prestatie.

02-07-2012 01:24 door Redactie ELF Voetbal

In de dagen voor de finale van afgelopen zondag, merkte ik dat een vreemde pro-Italiaanse en anti-Spaanse stemming zich van ons land had meester gemaakt. Na de schandalig vroege uitschakeling van Oranje hadden de meeste Nederlandse fans een dag of tien flink treurend en zelfs wat verweesd rondgelopen. Totdat, namens een fris en vrolijk opererend Italië, die uiterst vreemde vogel Mario Balotelli weer een glimlach op de lippen van de meeste Oranje-fans terug toverde, door in de halve finale tegen Duitsland twee opmerkelijke treffers te produceren. 'We' waren plotseling allemaal voor Italië, vooral ook omdat één dag eerder in die slaapverwekkende partij tegen Portugal, Spanje had laten zien, dat technisch perfect voetbal soms ook dodelijk saai - zeg maar liefdeloos - kan zijn.

De plotselinge aanhankelijkheid voor Italië was zondagavond ook het belangrijkste gespreksonderwerk op het uiterst succesvolle ELF EK Strandfeest, waar voormalig Europees Kampioen Adrie van Tiggelen en 11-voudig international Dick Schneider mijn laatste gasten waren. Net als ik hoopten ook zij voor de wedstrijd op een Italiaanse zege, ook al vreesden wij allen dat het uiteindelijk Spanje zou zijn, dat er met de beker van door zou gaan.

Een kleine twee uur later bleek dat inderdaad het geval. Spanje won. En hoe! Dit keer geen 'tikkie takkie' om het 'tikkie takkie'. En dit keer geen eindeloos gebrei. Op 1 juli 2012 in Kiev was het formidabele positiespel van de Spanjaarden functioneler dan ooit. Liefst 4-0 werd het, de grootste marge in een WK- of EK-finale ooit. Het was één van de vele records die de Spanjaarden op deze historische avond braken. Een kleine greep:

  • Vicente Del Bosque werd de eerste trainer in de voetbalgeschiedenis die zowel het EK, alsook het WK en de Champions League wist te winnen.
  • Doelman / aanvoerder Iker Casillas  speelde in Kiev zijn 29ste WK- en EK-eindrondewedstrijd. Meer dan welke andere doelman dan ook. Hij won zijn 100ste interland met Spanje (wereldrecord), ontving zijn derde gouden medaille en evenaarde ook nog eens het record van Edwin van der Sar voor EURO-wedstrijden zonder tegentreffers (9 stuks). Wat mij betreft, is Casillas dan ook de speler van het toernooi.
  • Ook werd Spanje de eerste ploeg, sinds de EK-eindronde uit 16 landen bestaat, die kampioen werd met slechts één tegengoal.
  • Spanje werd de eerste Europese ploeg die drie opeenvolgende grote toernooien wist te winnen (EURO 2008, WK 2010, EURO 2012). Casillas, Ramos, Alonso, Xavi, Iniesta, Fabregas en Torres maakten deel uit van al deze selecties.
  • Fernando Torres werd met het minimum recordaantal van drie goals wel toernooi topscorer omdat hij minder minuten speelde (189) dan al zijn concurrenten.
  • Om het 'tikkie, takkie' van Spanje nog eens te benadrukken: alle 12 EURO 2012-treffers werden gemaakt binnen het strafschopgebied van de tegenstanders.
  • Juan Mata werd de snelst scorende invaller op EURO 2012, door tegen Italië al na 1 minuut & 14 seconden succes te hebben.

Het is een lijst die ik moeiteloos nog twee of drie keer langer kan maken. Het meest ongelofelijk nog zijn de prestaties van die twee kleine middenveldgeneraals Xavi  en Iniesta. Dit duo werd wereldkampioen, won twee maal het Europees kampioenschap, drie keer de Champions League en twee keer het WK voor clubteams. Verder veroverden ze met Barcelona nog vijf landstitels, twee keer de Copa del Rey en vijf maal de Spaanse Supercup.

Wat is dáár nog van te zeggen. Zó groot is de overheersing van Real Madrid en FC Barcelona, dat wellicht nog het meest opmerkelijk was, dat geen van de vier Spaanse treffers in deze eindstrijd door een Real of Barca speler werd geproduceerd. Grappig genoeg waren het zelfs de twee invallers van Chelsea, Fernando Torres en Juan Mata, die de laatste doelpunten van het toernooi maakten, ruim een maand nadat ze met Chelsea de Champions League in de wacht hadden weten te slepen.

Waarmee - zo realiseer ik me nu - ook die beker dus eigenlijk een klein beetje in Spaanse handen is.

Geen wonder dan ook dat al die honderdduizenden zondagnacht in Madrid en al die andere Spaanse steden de straat op gingen om het voetbalsucces te vieren. Voetbalsucces verveelt nooit, zelfs niet als je in Madrid of Barcelona woont.

Jan Hermen de Bruijn

Hoofdredacteur ELF Voetbal




Aanmelden
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Georginio Wijnaldum?
superelf Laatste: Superelf Willem Janssen, Limburgse verbinder
transfergeruchten Laatste: Wat kan Brian Brobbey verwachten van een overstap naar West Ham United?
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
kleedkamerhumor Laatste: Etienne Vaessen, grappenmaker bij RKC Waalwijk: "Je ziet het bijvoorbeeld aan de grijns op m’n gezicht"
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.