Laatste nieuws
00.05Hansen had 'brok in zijn keel' na botsing Proper: 'Mooi dat het goed met hem gaat'
00.05Ajax maakt geen haast met contractverlenging: 'Laatste contact was drie maanden geleden'

Gisteren

23.58Van den Brom emotioneel na laatste duel als trainer Vitesse: 'Fans waren geweldig'
23.55Barça door onervaren jongelingen niet naar finale: 'Daarvoor moeten ze rijpen'
23.48Irak stelt Graham Arnold aan als nieuwe bondscoach
23.40Willem II heeft geen tijd om teleurgesteld te zijn
23.30Hancko kan megasalaris verdienen bij Al Nassr: 'Je bent 27 jaar, dat moet je doen'
23.27Tranen, steun fans en korte wandeling: het wrange afscheid van clubicoon Van den Brom
23.25Hornkamp bezegelt lot Willem II: 'Ik wil scoren, maar het doet wel pijn'
23.20Tadic reageert op terugkeer: 'Je weet nooit wat er in de toekomst gaat gebeuren'
23.05Driessen heeft hoge verwachtingen van Eredivisie-trainer: 'Moet een prijs winnen'
23.00Willem II kan nacompetitie niet meer ontlopen na verlies tegen Heracles, NAC definitief veilig
22.55Van Ewijk geeft Coventry hoop en pakt het weer af op weg naar PL-jackpot
22.47Invaller Giménez helpt AC Milan met twee doelpunten aan zege op Bologna
22.40Gimenez goud waard voor Milan in aanloop naar bekerfinale
22.35Telstar als laatste ploeg naar play-offs promotie, negatief record Vitesse ondanks zege
22.30FC Volendam-smaakmaker verbreekt KKD-record met unieke prestatie
22.22Jackpot lonkt voor Feyenoord: 'Daar zal Al Nassr wel overheen gaan'
22.20Promovendi Volendam en Excelsior sluiten af met nederlaag, record Ould-Chikh
22.20Derksen kondigt nieuw project aan met man die celstraf van 8,5 jaar uitzit
22.15Viervoudig Oranje-international heeft eerste klus als trainer te pakken in België
22.06Direct lijfsbehoud uit zicht voor Willem II door zeperd, NAC en PEC vieren feest
22.03Willem II kan zich niet meer rechtstreeks handhaven na verlies tegen Heracles
22.03Hornkamp schiet oude club Willem II definitief richting de nacompetitie
22.03Hornkamp schiet oude club Willem II definitief de nacompetitie in
21.55Dit is het schema van de play-offs om promotie/degradatie
21.55Opmerkelijk: Woeste Tadic gaat door het lint en wil ploeggenoot aanvliegen
21.54Telstar wint rechtstreekse strijd om play-offs, Van den Brom zwaait af in stijl
21.50Telstar verslaat FC Emmen en staat na zeven jaar weer in play-offs
21.35'Aanvoerder' De Jong wordt plots hard aangepakt: 'Het was dom, Frenkie, oliedom'
21.28Quick Boys voor het eerst in 21 jaar amateurkampioen op hoogste niveau
21.26LIVE: Jong Utrecht komt terug in de wedstrijd
21.16Horrordebuut: negentienjarige Volendam-goalie gaat gruwelijk in de fout
21.10Kraay keihard: 'Nog nooit zo'n lul zien praten, voetbalverstand van gevulde koek'
21.08Van Hanegem zou overstap Hancko naar Saudi-Arabië begrijpen: 'Waarom niet?'
Resultaten x
advertorial

Hoe is de UEFA Europa League tot stand gekomen?

27-11-2023 11:22 door Redactie ELF Voetbal

De UEFA Europa League is voor de hedendaagse voetballiefhebber niet meer weg te denken. Het is in feite het ‘tweede’ Europese voetbaltoernooi, omdat de UEFA Champions League nog meer aanzien geniet met de best presterende clubs. Met de start van de UEFA Conference League in 2021 is er nog een niveau onder de Europa League bijgekomen. Maar hoe lang is de UEFA Europa League die we zo goed kennen er eigenlijk al? En welke geschiedenis gaat erachter schuil? We bespreken het in dit artikel.

Jaarbeursstedenbeker

Ooit van de Jaarbeursstedenbeker gehoord? Vast niet. Maar deze beker maakt onderdeel uit van de geschiedenis van de UEFA Europa League. Het idee was om een voetbaltoernooi te organiseren met representatieve ploegen uit steden in Europa die regelmatig handelsbeurzen organiseerden. De Europacup I (later de UEFA Champions League) bestond toen net. Het eerste toernooi begon in 1955 en werd over drie seizoenen gespeeld. Daarna werd het een keer over twee seizoenen gespeeld totdat het een jaarlijks toernooi in de herfst-lente periode werd. In het begin namen zowel stadselftallen als clubteams deel aan de toernooien, maar wel maar één club per stad. Na 1968 werd de Jaarbeursstedenbeker ook wel Runners Up Cup genoemd, omdat vanaf dit jaar deelname aan het toernooi werd gebaseerd op de eindrangschikking in de nationale competities.

UEFA Cup

Die laatste verandering gaf aanzet voor de opzet van een nieuwe competitie ter vervanging van de Jaarbeursstedenbeker in 1971. De hoofdreden hiervoor is dat de UEFA het toernooi graag zelf wilde gaan organiseren, en daarom werd het toernooi ook UEFA Cup genoemd. Deelname in de UEFA Cup was gebaseerd op de eindrangschikking in de nationale competities. Tot 1975 hield men echter nog wel vast aan de regel dat er per stad maar één team afgevaardigd mocht worden. Het toernooi bestond naast de eerdergenoemde Europacup I voor landskampioenen en de Europacup II voor bekerwinnaars. Nadat in 1999 dat laatste toernooi werd opgeheven, speelden de bekerwinnaars voortaan mee in de UEFA Cup.

Introductie van de UEFA Europa League

In 2009 ging de UEFA Cup op de schop. Het toernooi werd geherstructureerd en omgedoopt tot de UEFA Europa League. Het doel van deze herstructurering was drieledig: men wilde de waarde van het toernooi vergroten, de competitie aantrekkelijker en maken en ruimte maken voor meer clubs om eraan deel te nemen. Misschien wel de belangrijkste verandering die werd doorgevoerd, was de toevoeging van een groepsfase. Daardoor blijven clubs die zich gekwalificeerd hebben langer in het toernooi dan wanneer je al snel in een knock-out worden uitgeschakeld. Deze was er nog niet in de UEFA Cup. Door deze aanpassing ging het toernooi meer lijken op de Champions League. Niet met dezelfde prestige, omdat de echte topteams doorgaans onderdeel uitmaken van die Champions League en de Europa League dus in feite de subtoppers herbergt. Maar ook daar zitten veel mooie clubs met aantrekkelijk voetbal tussen die in eigen land nu eenmaal net te veel concurrentie hebben van de eliteclubs. Toch is er wel een directe link tussen beide toernooien, wat ook een van de voorname veranderingen is die zijn doorgevoerd: de clubs die in de Champions League derde worden in hun groep, mogen nog door in de knock-outfase van de UEFA Europa League.

Voor sommigen is het misschien verrassend dat de UEFA Cup niet de Europacup II onder een andere naam is. Weinigen zullen ook eerder gehoord hebben van de Jaarbeursstedenbeker, een idee dat in deze tijd een beetje vreemd overkomt. Feit is dat het wel een voorganger van de UEFA Europa League is en dus een belangrijke rol gespeeld heeft in de geschiedenis en totstandkoming van het toernooi dat we dezer dagen kennen en van genieten als voetballiefhebbers.




Aanmelden
superelf Laatste: SuperELF Stef Nijland, bescheiden technicus
transfergeruchten Laatste: Deze topspelers zijn komende zomer transfervrij
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Nicolas Kühn?
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.