In het voorjaar van 2004 was er veel kritiek op het Nederlands Elftal. Onder bondscoach Dick Advocaat had Oranje een kleurloze kwalificatie voor het EK afgewerkt met een te oude selectie. Er klonk daarom een roep om verjonging. De piepjonge Robert Maaskant presteerde indrukwekkend bij RBC en er werd gefluisterd dat hij de nieuwe bondscoach moest worden.
Pieken en dalen
Verjonging kwam er in de Zeister bossen en Maaskant zette eveneens een stap vooruit. Maar bondscoach van het Nederlands Elftal werd hij niet. Marco van Basten ging namens de KNVB aan de slag en Maaskant trok naar Willem II. Zijn periode daar ging met pieken en dalen. In zijn eerste seizoen bereikte hij met de Tricolores de bekerfinale door in de ronde daarvoor Ajax knap uit te schakelen. In het jaar dat volgde waren de prestaties echter teleurstellend en volgde ontslag nadat Willem II een dramatische competitiestart kende. Bij NAC ging het beter. De club begon fantastisch aan het seizoen 2008/09 en stond zelfs een periode bovenaan. Uiteindelijk eindigde NAC als zesde en plaatste zich voor de UEFA Cup. Daarna vertrok Maaskant naar Wisla Kraków.
Incidenten
Het avontuur in Polen kende twee gezichten. In zijn eerste seizoen werd de Brabander kampioen, maar daarna ging het minder en uiteindelijk werd de coach ontslagen. Met FC Groningen volgde al snel een nieuwe club. Daar viel Maaskant niet op door goede prestaties, maar door opvallende incidenten. Eerst zette hij verdediger Emil Johansson voor schut door in de catacomben voor een draaiende camera te schreeuwen dat de verdediger 'nog geen kut kon dekken'. De trainer riep ook de woede van Serdar Gözübüyük over zich af. Na veel kritiek van Maaskant in het duel met VVV Venlo toonde de scheidsrechter de 'respect'-band.
Uiteindelijk werd het contract van de markante trainer niet verlengd bij FC Groningen en daarom ging hij weer naar het buitenland. Maar zijn periode bij Dinamo Minsk kwam snel ten einde na een teleurstellende derde plaats.
Tai Chi en Kung Fu
Zijn trainersloopbaan ging uiteindelijk als een nachtkaars uit. Bij zowel NAC Breda als Go Ahead Eagles werd Maaskant aangesteld als crisismanager, maar de missie mislukte in beide gevallen. De clubs degradeerden en de kroonprins van weleer werd opnieuw ontslagen.
Inmiddels is Maaskant helemaal klaar met het voetbal en heeft hij nieuwe passies: Tai Chi en Kung Fu. Een video waarin hij de Chinese vechtkunsten demonstreert zorgde voor hoongelach aan tafel bij Voetbal Inside en in vele huiskamers. Zo is Maaskant van toptrainer in wording een lachertje geworden.