Dat Cape Town toppers als Pienaar, Traoré en Enoh grootbracht wordt door veel mensen gedacht, maar dat is een leugen. Ajax scoutte de spelers en stalde ze bij de Zuid-Afrikaanse satellietclub. Alleen Thulani Serero en Benni McCarthy groeiden op in de jeugdopleiding van Seven Stars en Cape Town Spurs, later Ajax Cape Town.
Ajax zag te weinig potentie in de samenwerking en trok de stekker er uit. Niet gek, als je nagaat dat er in twintig jaar tijd maar vijf spelers de overstap naar Nederland maakte.
Lassina Traoré is de enige speler in de huidige selectie van Ajax met een verleden bij de satellietclub. Moeite met aanpassen leek de spits uit Burkina Faso niet te hebben gehad. In zijn eerste seizoen was Traoré goed voor acht doelpunten in veertien wedstrijden en in het door corona afgebroken seizoen, stond de teller na zeventien wedstrijden op dertien doelpunten en zeven assists. Statistieken waarmee je voor de dag kunt komen. In het eerste elftal lijkt het er op dat Traoré zelfs Huntelaar voorbij is gestreefd en zien de fans hem graag als tweede spits. De vraag blijft echter wel of hij Ajax hetzelfde kan bieden als een aantal van zijn voorgangers.
Want hoewel Thulani Serero geen doelpuntenmaker was, maakte hij wel indruk met het onuitputtelijke afjagen van zijn tegenstanders. De schoten van de kleine Zuid-Afrikaan leken soms op dropshots bij het tennis, maar een doelpunt tegen FC Barcelona pakken ze Serero niet meer af. De fans in Amsterdam konden maar moeilijk inschatten of hij het niveau van het Ajax onder Frank de Boer nu echt omhoog tilde, maar vertrouwde wel op zijn kunnen. Een speler die vaak het randje opzocht en dan met een grote glimlach oprecht excuses aanbood. Een speler die geliefd was onder het Ajax van Frank de Boer, maar na diens vertrek geen uitzicht meer had in Amsterdam. Serero werd vooral gezien als een lieve jongen, niet als de meest talentvolle voetballer.
Steven Pienaar had ook een zachte uitstraling én toegevoegde waarde. Pienaar kon dansen op het veld en beschikte over een goed schot. Een verbeterde versie van Serero, die zich goed staande wist te houden tussen jongens als Ibrahimovic, Sneijder en Van der Vaart. Pienaar dwong via Ajax een transfer af naar Borussia Dortmund, maar dat werd geen succes. Bij Everton bloeide de middenvelder weer helemaal op, terwijl uitstapjes naar Tottenham en Sunderland tot niets uitliepen. Voor the Toffees speelde Pienaar in totaal meer dan 200 wedstrijden. Twee seizoenen geleden zette hij een punt achter zijn loopbaan.
Benni McCarthy was de speler die Ajax in liet zien dat er in de Zuid-Afrikaanse vijver wel gevist kon worden. De spits hoort officieel niet in dit rijtje thuis omdat hij speelde voor Cape Town Spurs en Seven Stars, de club die uiteindelijk fuseerden tot Ajax Cape Town. McCarthy draaide prima jaren in Amsterdam en vertrok voor zes miljoen euro naar Celta de Vigo. In Spanje kende de aanvaller moeilijke tijden en Porto nam McCarthy op huurbasis over. Daar ging het beduidend beter. In Portugal pakte McCarthy de Champions League en was ook het WK voor clubteams een prooi. Na vijf seizoenen Blackburn Rovers waar McCarthy meer dan honderd opwachtingen maakte, liep zijn periode bij West Ham tot niks uit en keerde McCarthy terug naar zijn geboorteland. Bij Orlando Pirates sloot hij zijn carriére af.
De laatste in het rijtje is Eyong Enoh. 'Enoh zet een tackle in', zijn de beroemde woorden die klonken als Enoh op FIFA de bal had. Evert ten Napel sprak het in, maakte er Eyong 'Tarka' Enoh van terwijl het 'Tarkang' is en de tackelende cultheld Enoh werd geboren. Enoh was geen speler waarvoor je naar het stadion kwam. Waar Pienaar en Serero de beweeglijkheid meenamen van Zuid-Afrika, daar leek het er bij Enoh soms op alsof hij op schaatsen speelde. Een kaartenpakker pur sang, maar wel iemand die wist wanneer hij aan de noodrem moest trekken en voor de balans kan zorgen. Een vrolijke verschijning op de toekomst en een lieveling van Martin Jol. Ook Frank de Boer deed wel eens een beroep op de middenvelder. Veel gele kaarten, nooit direct rood. Dat overkwam hem wel tijdens zijn debuut voor Standard Luik. Na elf minuten kon hij inrukken.