Laatste nieuws
00.14Gewonnen finale maakt Nijstad en Kalma hongerig naar meer prijzen
00.05Willem II ontsnapt in penaltyserie aan degradatie, nu finale tegen Telstar

Gisteren

23.57Willem ll-held St. Jago kreeg advies: 'Ze zeggen weleens: je moet vaker schieten!'
23.55Feyenoord-trainer Van Persie onder vuur in Costa Rica: 'Vind het ongelooflijk...'
23.51'Priske in beeld bij Rangers, ook Ancelotti en Gerrard op het lijstje'
23.51'Priske met Ancelotti en Gerrard op lijstje Rangers'
23.45Verbijstering om veldbestorming Willem ll: 'Ik heb dit niet eerder meegemaakt'
23.44Zwakke plek Willem II pijnlijk blootgelegd: 'Dat baart me zorgen'
23.35Basketbalsters Grasshoppers één zege verwijderd van prolongatie landstitel
23.30Verdriet en teleurstelling overheersen bij Dordrecht: 'We verdedigden als kleuters'
23.30Verdriet en teleurstelling overheerst bij FC Dordrecht: 'We verdedigden als kleuters'
23.21Henderson voedt geruchten over vertrek bij Ajax
23.15Verbazing over pitch invasion bij Willem II: 'Ik snap hier niets van'
23.15Pitch invasion bij Willem II zorgt voor verbazing: 'Ik snap hier niets van'
23.15Stuttgart pakt DFB Pokal ten koste van stuntclub Bielefeld, ook PSG bekerwinnaar
23.12Ten Hag volgt Alonso op bij Leverkusen
23.02Iago Aspas schiet Celta voor het eerst in negen jaar richting Europees voetbal
22.58AD geeft inkijkje in onderhandelingen: 'Ten Hag nam interesse van Ajax serieus'
22.58AC Milan sluit troosteloos seizoen in stijl af: massale protesten van fans
22.53Oppermachtig PSG houdt met winst Coupe de France kans op treble
22.52PSG wint na landstitel ook Franse beker en blijft op koers voor historische treble
22.51Willem II kruipt in penaltyserie tegen FC Dordrecht door oog van de naald
22.51Willem II ontsnapt na zenuwslopend gevecht met Dordrecht: lijfsbehoud nog mogelijk
22.50'Nieuwe club De Bruyne bekend: contract voor twee jaar én Champions League'
22.45Politie start onderzoek naar vechtpartijen na Telstar-Den Bosch
22.41VI Live: Celta de Vigo op koers om Europees voetbal veilig te stellen
22.41VI Live: Tilburg blijft dromen van lijfsbehoud in de Eredivisie
22.41VI Live: Willem II en Dordrecht strijden via penalty's om finaleplek
22.40Protesten van woedende fans overschaduwen zege AC Milan
22.30VI Live: Willem II en Dordrecht stevenen af op penalty's in play-offs
22.23VI Live: Willem II komt in verlenging met de schrik vrij tegen Dordrecht
22.20Live Transfers: Napoli druk na landstitel, De Bruyne vliegt naar Italië
22.18Veldman onthult grootse transferplannen Heerenveen: 'Noem het een type Ødegaard'
22.16VI Live: Willem II ontsnapt in verlenging aan achterstand tegen Dordrecht
22.09'Simeone wil Antony naar Madrid halen, Garnacho mag vertrekken'
Resultaten x
binnenland

Het Nederlands elftal en halve finales: zo ging dat vorige keren

Na de overwinning van gisteravond op Turkije (2-1) wacht voor het Nederlands elftal dinsdag de halve finale tegen Engeland. Nog twee wedstrijden is Nederland verwijderd van Europees kampioen worden. Al vijf keer eerder was Oranje in deze situatie. Daarom kijken we terug naar alle vorige keren dat we bij de laatste vier van Europa zaten.

07-07-2024 15:21 door Quinn Appels

Snelle aftocht

De eerste keer dat we de halve finale wisten te bereiken was ook de eerste keer dat we überhaupt meededen aan een Europees kampioenschap. Doordat er in 1976 maar vier landen deelnamen aan het toernooi, waren we al direct geplaatst voor de halve finale. Onder leiding van bondscoach George Knobel werd het geen succes.

Al direct in de halve finale werd met 3-1 verloren van Tsjecho-Slowakije. Na het behalen van de WK-finale twee jaar eerder was het een grote verrassing dat het hier meteen al mis ging. Tsjecho-Slowakije won uiteindelijk ook de finale na penalty’s van West-Duitsland. Het was ook de enige keer dat we een wedstrijd om de derde plek hebben gespeeld. Deze werd wel met 3-2 gewonnen van Joegoslavië.

Hollandse glorie in Duitsland

Bij de meeste mensen zal het bekend zijn dat het in 1988 wél lukte. De halve finale was voor veel Nederlanders ook wel de belangrijkste wedstrijd van het toernooi. Na de traumatische nederlaag tegen West-Duitsland in de WK-finale van 1974, was er nu de kans om ons te revancheren.

Net als dit jaar vond het EK ook in 1988 plaats in (West-)Duitsland. In het Volksparkstadion in Hamburg gebeurde in de halve finale waar zoveel Nederlanders op hoopten. Nadat Lothar Matthäus West-Duitsland nog op voorsprong zette, zorgden Ronald Koeman en Marco van Basten voor de Nederlandse overwinning.

In de finale werd vervolgens gespeeld tegen de Sovjet-Unie. In de groepsfase had de Sovjet-Unie Nederland al met 1-0 verslagen, dus winst was allerminst gegarandeerd. Na een half uur zette Ruud Gullit Nederland op voorsprong en in de tweede helft deed Marco van Basten daar een schepje bovenop. Met een weergaloze knal maakte hij een doelpunt dat onmogelijk leek. Hans van Breukelen pakte nog een strafschop om de aansluitingstreffer te voorkomen en zo werd Nederland voor het eerst in de historie Europees kampioen.

Penaltytrauma

Na een overtuigende groepsfase, waarin Nederland boven Duitsland eindigde, werd de halve finale gezien als een formaliteit. We moesten namelijk tegen Denemarken, een land dat alleen op het EK aanwezig was, omdat Joegoslavië door oorlog niet meer kon deelnemen. In Nederland werd al reikhalzend uitgekeken naar een mogelijk wederzien met Duitsland in de finale. 

Het liep helemaal anders. Ondanks doelpunten van Dennis Bergkamp en Frank Rijkaard, kon een gelijkspel niet voorkomen worden. Zo moesten strafschoppen uitkomst bieden, wat meestal niet goed afloopt voor Nederland. Door een gemiste strafschop van Van Basten eindigde het ook ditmaal in malaise. Denemarken won vervolgens totaal verrassend de finale van Duitsland (2-0).

Thuisnederlaag

In 2000 werd het Europees kampioenschap voor het eerst in Nederland en België georganiseerd. Na een overtuigende groepsfase en kwartfinale (6-1 winst tegen Joegoslavië), kwamen we in de halve finale Italië tegen. In de Amsterdam ArenA lag de kans om in eigen land de EK-finale te bereiken.

De taaie Italianen lieten zich echter niet zomaar aan de kant zetten. Nederland kreeg twee strafschoppen, maar Frank de Boer en Patrick Kluivert wisten beiden niet te scoren. Zo eindigde het in 0-0 en moesten wéér strafschoppen uitkomst bieden. De Boer (nogmaals), Jaap Stam en Paul Bosvelt misten allemaal hun penalty en zo was het penaltytrauma voor het Nederlands elftal compleet. Het EK winnen deed Italië uiteindelijk niet. In de finale werd met 2-1 verloren van Frankrijk.

Portugese malaise

De laatste keer dat we in de halve finale stonden is alweer 20 jaar geleden. In 2004 was Nederland met moeite de groep doorgekomen en in de kwartfinale werd tegen Zweden na strafschoppen eindelijk eens wél gewonnen. In de halve finale wachtte gastland Portugal. Het rommelde rond de ploeg van Dick Advocaat en het vertrouwen was niet hoog voor deze wedstrijd.

Het vermoeden werd bewaarheid toen Cristiano Ronaldo Portugal halverwege de eerste helft op voorsprong zette. De 2-0 van Maniche maakte het alleen maar erger en de aansluitingstreffer na een Portugees eigen doelpunt mocht niet meer baten. Voor de vierde keer verloor Nederland een halve finale op het Europees kampioenschap. Portugal wist de finale in eigen huis niet te winnen. Griekenland werd de grote verrassing van het toernooi met een 0-1 overwinning in de finale.




Aanmelden
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
transfergeruchten Laatste: Deze topspelers zijn komende zomer transfervrij
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Nicolas Kühn?
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.