Laatste nieuws
02.45Derde Champions League-ticket in gevaar: Nederlandse clubs moeten aan de bak in coëfficiëntenstrijd
00.10Bosz lyrisch over potentiële debutant: 'Alleen maar bewondering voor opbrengen'
00.05Vermoedelijke opstelling PSV: meteen debuut voor duo, Schouten linie naar achteren
00.05Van der Gijp wijst volgende club Ihattaren aan: 'Moet het eigenlijk via hen doen'

Gisteren

23.59'Zorgwekkende trend' voor Ajax, PSV en Feyenoord: 'Staan vaak met lege handen'
23.45Toptalent met topsalaris 'goed in zijn vel' bij Ajax: 'Gaan de goede kant op'
23.30'Lucky Ajax'-discussie bij Vandaag Inside: 'Worden kampioen, voel je aan je water'
23.20Uitblinker Bounida over langer verblijf bij Ajax: 'Gaan goede kant op'
23.15Feyenoord zoekt nieuwe trainer: De Boer noemt Pusic 'de meest logische zet'
23.12Hoe deed Feyenoord het eerder tegen Italiaanse clubs?
23.05Excelsior verliest bij Jong Ajax, Cambuur rukt op door hattrick Balk
23.00Inter revancheert zich op Fiorentina en nadert koploper Napoli tot een punt
22.57"Ongelofelijk, riskant én sensationeel"
22.56Twee Feyenoorders op scherp tegen AC Milan
22.49Jong Ajax dompelt Excelsior in rouw dankzij Bounida, Vitesse bijna in de plus
22.40Steun voor Priske na Feyenoord-ontslag: 'Vind niet dat hij heeft gefaald'
22.38Arnautovic breekt Scudetto-strijd open voor Inter tijdens zege op Fiorentina
22.14Jong Ajax verslaat hoogvlieger Excelsior
22.08'Feyenoord RvC-lid Troost opnieuw in kwaad daglicht na zeer opvallende actie'
22.05Jong PSV verliest ook thuis van Cambuur
21.55Prachtige goals Kaplan en Bounida doen Excelsior pijn in promotiejacht
21.54Alders verlengt contract bij Ajax tot 2028
21.50Liverpool-beul kent volgende grote uitdaging in FA Cup, United tegen Tete
21.45Weergaloos: Bounida laat voeten andermaal spreken bij Jong Ajax met heerlijke goal
21.45'Arrogante kop' na juichen gekraakt: 'Ik ben van de haat, ik ben niet kamp-Lang'
21.40Driessen snapt 'vreemde' beslissing Feyenoord niet: 'Die wil je erbij hebben'
21.30Uitslag sc Heerenveen-Fortuna (2-2) definitief ondanks 'twaalfmansituatie'
21.19Drietal PSV'ers op scherp tegen Juventus
21.16Karsdorp ontbreekt dinsdag bij PSV
21.10Vermoedelijke opstelling PSV
20.57Hiddink snapt niets van Feyenoord-besluit: 'Dat was toch succesvol?'
20.44Ajax-jeugdexponent laat zich direct zien bij debuut: 'Vergelijkbaar met Nederland'
20.38Driessen speculeert over opvolger Te Kloese: 'Aan zijn laatste maanden bezig'
20.35Ancelotti: 'Het was een goed besluit om Ballon d’Or-gala over te slaan'
20.35Weghorst breekt grote teen, 6 weken aan de kant
Resultaten x
binnenland

ELF Voetbal Shirtspecial: alles over het voetbalshirt, heden en verleden

Van fashionitem of investering tot tijdmachine voor dierbare voetbalherinneringen. Voetbalshirts zijn uitgegroeid tot een hoeksteen van voetbalcultuur. Voor ELF Voetbal een mooie aanleiding voor een speciale uitgave waarin we inzoomen op shirts uit heden en verleden en de verhalen die eraan kleven. Van de zolder naar de straat, het kantoor of het festival: het voetbalshirt is populairder dan ooit tevoren.

10-01-2025 10:00 door Sander Berends

We beginnen in onze extra dikke uitgave met het eerste Nederlandse elftal-shirt en eindigen bij de nummer één van de verkiezing Mooiste Amateurvoetbalshirt van Nederland. In het tussenstuk honderd pagina's met (achtergrond)verhalen, interviews, reportages en overzichten over shirts. In binnen- en buitenland. Met veel mooie fotografie. Een echt bewaarexemplaar. De extra dikke Shirtspecial van ELF Voetbal is via deze link handig te bestellen.

Waarom werd het shirt van Fiorentina uit het seizoen 1992/93 verbannen? En om welk shirt ging het? Een overzicht van de elf duurste voetbalshirts ooit. Welke Spaanse speler, die nu voor Real Betis uitkomt, kan met recht worden uitgeroepen tot Koning Vintage? Een overzicht van de opvallendste shirtsponsors in het wereldvoetbal. Waarom Ajax de beste finale in de clubhistorie ooit in een verkeerd shirt speelde. Het is te lezen in onze Shirtspecial.

En volop aandacht voor de clubs in de top elf van de verkiezing Mooiste Amateurshirt van Nederland. Lees alles over de ster van HVV. Over de bijzondere carrière van Cambuur-trainer Henk de Jong en doelman Ekie van der Harst bij Drachtster Boys. Over het bijzondere shirt van Amstelveen Heemraad en dat van MSC Meppel. Over Bram Marbus die nu zijn twee zoons bij vv Noordwijk ziet ontwikkelen tot potentiële vaste waarden in het eerste elftal. Over Genaro Snijders die na een profloopbaan terugkeerde bij FC Abcoude en daarmee de cirkel rondmaakte. Over de Klassieke Veteranen van V.O.C. en tenslotte over het bijzondere shirt van winnaar vv Amsvorde.

Het oershirt van Corinthian FC

Zonder een ogenschijnlijk onbeduidend clubje in de krochten van het Engels voetbal hadden Arjen Robben, Zinédine Zidane, David Beckham, beide Ronaldo’s en Kylian Mbappé geen wit Real Madrid-shirt gedragen. Wij doken in het verhaal van de club die tijdens voetbalontdekkingsreizen meer dan honderd jaar geleden zodanig imponeerde dat ze een blijvende stempel drukte op de voetbalwereld: Corinthian FC.

De shirtverzameling van Björn Kuipers

Hij heeft er veel verzameld. Ontzettend veel. Sommige ingelijst, andere aan een hanger in een rek. Björn Kuipers bewaarde niet alleen de meest bijzondere shirts die hij zelf droeg, hij ontving tevens vaak het tricot van spelers na een wedstrijd. De 51-jarige Oldenzaler is tegenwoordig arbiter af, maar slaapt vanwege zijn werkzaamheden in de voetbalwereld nog altijd honderd dagen per jaar niet thuis. "Het mooiste scheidsrechtersshirt is en blijft het traditionele zwart."

David Endts liefde voor de 'tweede huid'

Ajax’ oud-teammanager David Endt (70) is een shirtromanticus. Gek op mooie sporttenues, met een voorliefde voor die van Italiaanse snit. Gezeten tussen zijn collectie van honderden wedstrijdgedragen shirts vertelt hij over de totstandkoming van zijn verzameling en waarom hij een afkeer heeft van derde tenues en replica’s. O ja, één kledingstuk heeft hij gestolen. "Mijn verzameling is waardevol voor mij, omdat er een herinnering aan kleeft."

Drie keer één keer in oranje

De schoonheid van een voetbalshirt schuilt vooral in de betekenis die eraan wordt toegekend. Voor Bert van Marwijk, Mario Been en Nicky Hofs heeft één shirt in hun verzamelingen een speciale betekenis: het Oranje-tricot van hun enige interland. Op bezoek in Meerssen, Barendrecht en Arnhem. "Het shirt voelde best vertrouwd."

Wim Kieft

Dat van Ajax, Pisa, Torino, PSV, Girondins de Bordeaux en opnieuw PSV. En natuurlijk 43 keer dat van het Nederlands elftal. Wim Kieft droeg tijdens zijn actieve loopbaan mooie klassieke en tevens stijlvolle shirts. Degelijkheid gecombineerd met Italiaanse elegantie en een vleugje Franse nonchalance. "Ik hield en houd van Italiaanse voetbalshirts. Daar kunnen we in Nederland iets van leren. Zo vind ik het shirt van het gewonnen EK in 1988 nog altijd lelijk, haha."

Feyenoord-iconen Sjaak Troost en Ben Wijnstekers

Opgeteld droegen ze bijna achthonderd keer het shirt van Feyenoord 1. Elf seizoenen stonden Sjaak Troost (65) en Ben Wijnstekers (69) samen op het veld in De Kuip. Samen werden ze kampioen. Beiden speelden nooit voor een andere profclub in Nederland, ondanks meerdere aantrekkelijke kansen. "Bij Feyenoord weggaan? Dat kan gewoon niet."

Jorge Campos

Een keeper die niet opvalt, heeft een goede wedstrijd gespeeld. Dat zal niemand Jorge Campos ooit horen zeggen. Voor de 58-jarige oud-keeper van de Mexicaanse nationale ploeg is aandacht net zo noodzakelijk als voedsel en zuurstof. Daar had Campos iets op bedacht: hij hees zich iedere wedstrijd in outfits die zelfs Gerard Joling niet zou durven aantrekken bij een Toppers-concert.

Venezia FC: Mode aan de bal

De kracht van een mooi shirt reikt verder dan een paar complimenten van fans en spelers. Een goed ontworpen en gemaakt shirt kan een club sterker maken. Een spelersgroep verbeteren. Toen Venezia FC de Duitse ontwerpers van Bureau Borsche in de arm nam, explodeerde de vraag naar shirts van de tot dat moment betrekkelijk anonieme club in het Italiaans voetbal. 98 procent van de shirtverkoop bereikte buitenlandse klanten. Wij spraken de ontwerpers over hun geheim. "Als je geld wil verdienen aan je fans, moet je wel kwaliteit leveren."

De extra dikke ELF Voetbal Shirtspecial valt bij de abonnees automatisch in de brievenbus. De editie is ook verkrijgbaar bij de vertrouwde supermarkten, bekende (kantoor)boekhandels en op reislocaties als Schiphol, Eindhoven Airport en Rotterdam The Hague Airport. De editie is ook online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch op de deurmat. Via deze link zo afgesloten. Zoek je welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met..Gerónimo Rulli?
transfergeruchten Laatste: Wat kan Brian Brobbey verwachten van een overstap naar West Ham United?
superelf Laatste: Superelf Kees Kwakman, Volendamse karaktervoetballer
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
kleedkamerhumor Laatste: Etienne Vaessen, grappenmaker bij RKC Waalwijk: "Je ziet het bijvoorbeeld aan de grijns op m’n gezicht"
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.