Laatste nieuws
21.10Goes scoort en heeft boodschap voor Go Ahead-fans: 'Dit verzin je niet'
21.02VI Live: Beukema en Dallinga achter in strijd om CL-ticket tegen Juve
21.01Kwakman pakt AZ-trainer Martens hard aan: 'Ik vind dit gewoon heel erg klein'
21.00Oranje-international Grant in topvorm: goudhaantje bij Aston Villa
20.57RKC maakt gebaar naar meegereisde fans na blamage in Groningen
20.48Steijn: 'Of ik trots ben dat Feyenoord meer dan tien miljoen betaalt voor Sem?'
20.45Ontketende Antony schiet Betis met geniale goal dichterbij Champions League-droom
20.37Van Dijk na derde nederlaag Liverpool: 'Dit doet pijn en dat moet ook'
20.37Gemengde gevoelens na Liverpool-nederlaag: 'Dit doet pijn en dat moet ook'
20.35Antony 'strikes again' en maakt goal van het seizoen bij Real Betis
20.35Antony houdt Real Betis met wereldgoal in race om Champions League-ticket
20.31Club Brugge wint Belgische beker, Anderlecht vraagt drie keer om penalty
20.30Steijn geeft update over toekomst bij Sparta: 'We hebben vorige week gezeten...'
20.25Vijftal AZ-spelers gaat met duidelijk signaal pal achter gehekelde Goes staan
20.25Definitieve breuk in Eindhoven: Karsdorp verlaat PSV met stille trom
20.20VI Live: Antony schiet Betis naar zege, Beukema en Dallinga strijden om CL-ticket
20.20Amateurploeg stapt van het veld na Hitlergroet: 'Juist nú met dodenherdenking'
20.15Nog veel frustraties bij AZ richting Go Ahead: "Dat doe je niet, uit respect"
20.10Goes wekt verbazing bij Llansana: 'Weet je wat de grap is?'
20.10Bayern München nu wel kampioen na gelijkspel Leverkusen, eerste prijs voor Kane
20.06Club Brugge verslaat rivaal Anderlecht voor vierde keer en boekt twaalfde bekerwinst
20.06Goudhaantje Vermant bezorgt Club Brugge twaalfde beker tegen rivaal Anderlecht
20.03VI Live: Beukema en Dallinga strijden tegen Juventus om CL-ticket
19.55Perez lyrisch over 'Frenkie de Jong van Feyenoord': 'Hij is het grote verschil'
19.55Edvardsen schudt Goes de hand: 'Hij voelt zich beter dan ik'
19.40Kersverse kampioen Liverpool gaat onderuit: derde Premier League-nederlaag Slot
19.35Kampioen Liverpool onderuit bij Chelsea, De Ligt raakt opnieuw geblesseerd
19.34Racisme-incident en boze fans: Go Ahead Eagles neemt 'gepaste maatregelen'
19.28VI Live: Club Brugge verdubbelt voorsprong in bekerfinale tegen Anderlecht
19.25Liverpool valt op Stamford Bridge van roze wolk
19.25FCUpdate in het kort: Bayern München viert 34ste landstitel
19.24De aanhouder wint: Kane pakt eindelijk eerste prijs
19.24Officieel: Bayern haalt Duitse titel terug naar München, eerste hoofdprijs Kane
19.23Bayern München kampioen van Duitsland na uitglijder Leverkusen
19.19VI Live: Club Brugge leidt nipt in bekerfinale tegen Anderlecht
Resultaten x
binnenland

De shirtverzameling van Björn Kuipers: "Federer was net een rode kaart aan het signeren toen er op de deur werd geklopt"

Hij heeft er veel verzameld. Ontzettend veel. Sommige ingelijst, andere aan een hanger in een rek. Björn Kuipers bewaarde niet alleen de meest bijzondere shirts die hij zelf droeg, hij ontving tevens vaak het tricot van spelers na een wedstrijd. De 51-jarige Oldenzaler is tegenwoordig arbiter af, maar slaapt vanwege zijn werkzaamheden in de voetbalwereld nog altijd honderd dagen per jaar niet thuis. "Het mooiste scheidsrechtersshirt is en blijft het traditionele zwart."

10-01-2025 14:00 door Sander Berends

Halverwege het interview verlaat hij zijn stoel kortstondig. In zijn kantoor op de eerste etage van supermarkt Jumbo Kuipers in Oldenzaal zijn al diverse mooie anekdotes voorbijgekomen als de voormalige topscheidsrechter bukt en de voorste van een aantal lijsten in handen neemt. Achter het glas: een uitshirt van Manchester United. Rugnummer 10, de naam Rooney erboven. "Hier zit een mooi verhaal achter. Ik floot de wedstrijd in de Champions League tussen FC Basel en Manchester United (7 december 2011, red.). Basel won met 2-1, waardoor United werd uitgeschakeld", vertelt Kuipers in de Shirtspecial van ELF Voetbal, een extra dikke editie via deze link gemakkelijk is te bestellen.

Dovemansoren

"Wayne Rooney was de hele wedstrijd vervelend aanwezig geweest. Ook na het laatste fluitsignaal bleef hij boos tekeergaan. Soms had ik dovemansoren, deed ik alsof ik niets hoorde. Maar het irriteerde me wel degelijk. Op hetzelfde moment was Roger Federer naast het stadion actief op een tennistoernooi. Hij is een groot fan van FC Basel en werkte zijn partij zo snel mogelijk af, zodat hij het laatste deel van de wedstrijd kon meepikken. Federer kwam na afloop in onze kleedkamer. Hij was net een rode kaart voor mij aan het signeren toen er op de deur werd geklopt. Toen werd het shirt van Rooney gebracht met daarbij de mededeling dat Rooney zijn excuses aanbood voor zijn gedrag. Natuurlijk heb ik dat geaccepteerd. Voetbal is emotie."

Het shirt maakt deel uit van de indrukwekkende collectie van Kuipers. "Hoeveel shirts ik heb, weet ik niet. Een klein deel hangt hier op mijn kantoor. Het merendeel ligt thuis. Van wie allemaal? Nou, van wie niet?, haha. Van Lionel Messi heb ik geen shirt. Van Cristiano Ronaldo en Sergio Ramos ontving ik hun shirt na de Champions League-finale die ik floot."

Eerste Champions League-finale

"Real Madrid tegen Atlético Madrid in 2014. De eerste Champions League-finale tussen twee clubs uit dezelfde stad. Een wedstrijd die ik koste wat kost in goede banen wilde leiden. In het Turkse Belek bereidde ik me voor met assistenten Erwin Zeinstra en Sander van Roekel en vierde official Cüneyt Çakir." Twee uitvergrote zwart-wit foto’s uit de eindstrijd tussen de twee Spaanse grootmachten hangen in de gang boven de supermarkt in Oldenzaal. Net als een levensgrote ingelijste foto van Kuipers in lichtblauw scheidsrechtershirt met alle gefloten internationale wedstrijden aan de rechterkant opgesomd. Een indrukwekkend aantal: 348.

Tijdens een korte rondleiding ontwaarden we in de vergaderruimte eerder al een grote zwart-witfoto van het duel Ajax – PSV. Kuipers in conclaaf met een wijzende Luis Suárez. Ibrahim Afellay gebarend naast hem. "Kort daarvoor heeft Suárez Otman Bakkal in zijn schouder gebeten. Ik stond erbij en draaide mijn hoofd, maar zag het niet goed.” Hij toont de bewuste beelden later tijdens het interview op zijn laptop. "Ik zie het gewoon niet. Bijna niemand had het door. Niemand verwacht toch dat een speler een tegenstander gaat bijten?"

WK 2014-finale

In het artikel vertelt Kuipers verder over zijn haat-liefdeverhouding met Suárez op het veld, een bijzondere ontmoeting op de Confederations Cup, over de EK-finale van 2021 die zijn laatste internationale wedstrijd werd, waarom hij eigenlijk drie jaar eerder al wilde stoppen, over het WK 2014 waar hij eigenlijk de finale had moeten fluiten, over zijn eerste Europese finale in Amsterdam tussen Benfica en Chelsea, de reden van zijn afscheid, het runnen van twee supermarkten, bedreigingen die hij ontving en tenslotte over zijn huidige werkzaamheden voor de UEFA.

Het volledige interview met oud-topscheidsrechter Björn Kuipers is te lezen in de Shirtspecial van ELF Voetbal. In het extra dikke nummer ook interviews met Wim Kieft, shirtverzamelaar en oud-Ajax perschef David Endt en met de levende Feyenoord-iconen Sjaak Troost en Ben Wijnstekers. We maakten een overzicht van de elf duurste voetbalshirts ter wereld, een overzicht van de meest bijzondere shirtsponsors en spraken drie oud-profvoetballers die één keer het Oranje-shirt droegen. Een verhaal over Vintage Koning Héctor Bellerín, over modekoning en keeper Jorge Campos en de Braziliaanse club waarvan Real Madrid haar witte shirt overnam. En nog veel meer!

De ELF Voetbal Shirtspecial valt bij onze abonnees automatisch op de deurmat. De extra dikke editie ligt ook in de schappen van de vertrouwde supermarkten, bij de bekende (kantoor)boekhandels en op vele reislocaties. Denk aan Schiphol, Eindhoven Airport en de NS-treinstations. De editie is uiteraard ook handig online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Voor 15.00 uur besteld, betekent nog diezelfde dag verstuurd. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch op de deurmat. Via deze link handig afgesloten. Zoek je welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
transfergeruchten Laatste: Waar ligt de toekomst van Marcus Rashford?
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Nicolas Kühn?
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
superelf Laatste: Superelf Willem Janssen, Limburgse verbinder
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.