Southampton had zich de terugkeer in de Premier League heel anders voorgesteld. Na een vierde plaats in het Championship en een play-offzege op Leeds United op 26 mei 2024, leek de club klaar voor een nieuwe periode op het hoogste niveau. Maar dat avontuur dreigt nu van korte duur te zijn. Met een kansloze 4-0 nederlaag tegen Chelsea leed Southampton deze week alweer de 22ste competitienederlaag. De ploeg heeft dit seizoen slechts twee keer gewonnen en drie keer gelijkgespeeld, met overwinningen tegen Everton (thuis) en Ipswich Town (uit). Daardoor verzamelde The Saints een schamele negen punten en een uitzichtloze positie. De achterstand op de veilige zeventiende plaats, momenteel bezet door Wolverhampton Wanderers, bedraagt maar liefst dertien punten. Tussen die twee clubs in staan Ipswich Town en het Leicester City van Ruud van Nistelrooij, beide met zeventien punten, maar ook zij bevinden zich onder de degradatiestreep. Southampton zal dus een mirakel nodig hebben om zich alsnog te handhaven.
Een ontsnapping lijkt bijna onmogelijk. Southampton behoort nu al tot de slechtst presterende clubs in de geschiedenis van de Premier League. Slechts één team stond er ooit net zo beroerd voor na 27 wedstrijden: Derby County in het seizoen 2007/08, met eveneens negen punten en een uitzichtloze laatste plaats. Destijds was de situatie voor Derby zelfs nog iets schrijnender. De achterstand op de eerstvolgende ploeg, Fulham, bedroeg tien punten, terwijl Birmingham City met 23 punten op de veilige zeventiende plaats stond. Uiteindelijk degradeerde Derby kansloos, met slechts elf punten als eindtotaal, een record dat hen nog altijd de slechtste Premier League-ploeg ooit maakt. Southampton lijkt nu op weg om in die voetsporen te treden.
Southampton zal er alles aan willen doen om dat rampscenario te voorkomen. Hoewel zware duels tegen Liverpool, Arsenal en Manchester City op de agenda staan, bieden ontmoetingen met directe concurrenten Leicester City en Wolverhampton Wanderers nog kansen om het negatieve record af te wenden. Derby County, de huidige recordhouder, is sinds die beruchte degradatie nooit meer teruggekeerd op het hoogste niveau. Sterker nog, na jaren in de lagere divisies promoveerde de club vorig seizoen naar het Championship, maar dreigt nu opnieuw te degraderen. Datzelfde lot wil Southampton koste wat kost vermijden.